10 wskazówek, jak ulepszyć Twoje ankiety

wskazówki - nagłówek listy

Co to jest dobra ankieta?

Dobra ankieta dostarcza Ci użytecznych i przejrzystych informacji, które mogą być wykorzystane do podejmowania decyzji biznesowych. Dobre ankiety mają wyższy współczynnik odpowiedzi i wyższą jakość danych. Dobre ankiety są łatwe do wypełnienia i nie są zagmatwane.

Stosując się do tych podstawowych zasad dobrego ankietowania możesz zwiększyć odsetek odpowiedzi w ankiecie i poprawić jakość zbieranych danych:

1) Wyraźne określenie celu badania

Niejasne cele prowadzą do niejasnych wyników, a ostatnią rzeczą, jaką chcesz uzyskać, jest zestaw wyników, które nie dostarczają żadnej realnej wartości wspierającej podejmowanie decyzji. Dobre ankiety mają skoncentrowane cele, które są łatwe do zrozumienia. Poświęć trochę czasu na określenie celów, na piśmie brzmi to jak oczywistość, ale widzieliśmy wiele ankiet, w których kilka minut planowania mogło zadecydować o różnicy pomiędzy otrzymaniem wysokiej jakości odpowiedzi (odpowiedzi, które są przydatne jako dane wejściowe do decyzji) lub danych niemożliwych do zinterpretowania.

Planowanie z wyprzedzeniem pomaga upewnić się, że ankieta zawiera właściwe pytania, które pozwolą na osiągnięcie celu i wygenerowanie użytecznych danych.

Jaki jest cel tego badania?

  • Dlaczego tworzysz tę ankietę?
  • Co zamierzasz osiągnąć dzięki tej ankiecie?

W jaki sposób będziesz wykorzystywać gromadzone dane?

  • Na jakie decyzje masz nadzieję wpłynąć dzięki wynikom tej ankiety? (To pomoże Ci później określić, jakie dane musisz zebrać, aby podjąć te decyzje)

2) Trzymaj ankietę krótką i skoncentrowaną

Krótki i skoncentrowany pomaga zarówno w jakości, jak i ilości odpowiedzi. Generalnie lepiej jest skupić się na jednym celu niż próbować stworzyć ankietę główną, która obejmuje wiele celów.

Krótsze ankiety mają zazwyczaj wyższy współczynnik odpowiedzi i mniejszą liczbę porzuceń wśród uczestników. W naturze ludzkiej leży dążenie do tego, aby wszystko było szybkie i łatwe - kiedy ankieter traci zainteresowanie, po prostu porzuca zadanie - pozostawiając Ci decyzję, jak zinterpretować częściowy zbiór danych (lub czy wykorzystać go w całości).

Upewnij się, że każde z Twoich pytań jest ukierunkowane na pomoc w osiągnięciu wyznaczonego celu. Nie wrzucaj pytań typu "miło mieć", które nie dostarczają bezpośrednio danych pomagających w osiągnięciu celu.

Aby mieć pewność, że ankieta jest krótka, wygospodaruj czas na wypełnienie jej przez kilka osób. Badania Gallop wykazały, że wypełnienie ankiety powinno zająć 5 minut lub mniej. 6 - 10 minut jest akceptowalne, ale po 11 minutach następuje znaczny odsetek porzuceń.

3) Zadawaj proste pytania

Upewnij się, że Twoje pytania trafiają w sedno i unikaj żargonu. Nie zakładaj, że ankietowani znają akronimy tak dobrze jak Ty. Postaraj się, aby Twoje pytania były jak najbardziej konkretne i bezpośrednie. Porównaj: Jakie są Twoje doświadczenia ze współpracy z naszym zespołem HR? Do: Jak bardzo jest Pan/Pani zadowolony/a z czasu reakcji naszego zespołu HR?

4) Używaj pytań zamkniętych, kiedy to tylko możliwe

Pytania zamknięte dają ankietowanym konkretny wybór (np. Tak lub Nie), co ułatwia analizę wyników. Pytania zamknięte mogą mieć formę pytań tak/nie, wielokrotnego wyboru lub skali ocen. Pytania otwarte pozwalają respondentom odpowiedzieć na pytanie własnymi słowami. Pytania otwarte są świetnymi pytaniami dodatkowymi i mogą dostarczyć użytecznych informacji jakościowych i spostrzeżeń. Jednak dla celów zestawiania i analizy preferowane są pytania zamknięte.

5) Zachowaj spójność pytań w skali ocen w całym badaniu

Skale ocen to świetny sposób na mierzenie i porównywanie zestawów zmiennych. Jeśli zdecydujesz się na użycie skali ocen (np. od 1 do 5), zachowaj spójność w całym badaniu. Użyj tej samej liczby punktów na skali i upewnij się, że znaczenia "wysoki" i "niski" pozostają spójne w całej ankiecie. Użyj również nieparzystej liczby w swojej skali ocen, aby ułatwić analizę danych. Przestawianie skali ocen spowoduje dezorientację uczestników ankiety, co doprowadzi do niewiarygodnych odpowiedzi.

6) Porządkowanie logiczne

Upewnij się, że Twoja ankieta przebiega w logicznej kolejności. Zacznij od krótkiego wprowadzenia, które motywuje uczestników do wypełnienia ankiety (np. "Pomóż nam poprawić jakość naszych usług. Proszę odpowiedzieć na poniższą krótką ankietę."). Następnie dobrze jest zacząć od pytań o szerszym zakresie, a potem przejść do tych o węższym zakresie. Zazwyczaj lepiej jest zbierać dane demograficzne i zadawać wrażliwe pytania na końcu (chyba, że używasz tych informacji do odsiewania uczestników ankiety). Jeśli pytasz o dane kontaktowe, umieść je na końcu.

7) Przetestuj wstępnie swoją ankietę

Upewnij się, że wstępnie przetestowałeś swoją ankietę z kilkoma osobami z grupy docelowej i/lub współpracownikami, aby znaleźć błędy i nieoczekiwane interpretacje pytań.

8) Weź pod uwagę swoją grupę odbiorców wysyłając zaproszenia do ankiety

Ostatnie statystyki pokazują, że najwyższe wskaźniki otwarć i kliknięć mają miejsce w poniedziałek, piątek i niedzielę. Ponadto, badania wykazały, że jakość odpowiedzi na ankiety nie różni się w zależności od dnia tygodnia i weekendu. W związku z tym, najważniejsze jest, abyś wziął pod uwagę swoją grupę odbiorców. Na przykład, w przypadku ankiet pracowniczych, powinieneś wysyłać je w ciągu tygodnia roboczego i w czasie odpowiednim dla Twojej firmy. Jeśli prowadzisz firmę nastawioną na sprzedaż, unikaj wysyłania ankiet do pracowników pod koniec miesiąca, kiedy starają się oni zamknąć interes.

9) Rozważ wysłanie kilku przypomnień

Choć nie jest to właściwe dla wszystkich ankiet, wysyłanie przypomnień do osób, które wcześniej nie odpowiedziały na ankietę, może często zapewnić znaczący wzrost wskaźnika odpowiedzi.

10) Rozważ możliwość zaoferowania zachęty

W zależności od rodzaju ankiety i grupy odbiorców, zaoferowanie zachęty jest zazwyczaj bardzo skuteczne w zwiększaniu współczynnika odpowiedzi. Ludzie lubią pomysł, aby dostać coś za swój czas, a badania wykazały, że zachęty zazwyczaj zwiększają wskaźniki odpowiedzi średnio o 50%. Jednym zastrzeżeniem jest, aby utrzymać zachętę odpowiedni zakres. Zbyt duże zachęty mogą prowadzić do niepożądanych zachowań, np. ludzie kłamią na temat danych demograficznych, aby nie zostać wykluczonym z badania. Należy również pamiętać, że większa liczba małych zachęt przyniesie wyższy wskaźnik odpowiedzi niż mniejsza liczba dużych zachęt.

Uwagi

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolski