V jakémkoli průzkumu se nezřídka objevují otázky týkající se vašeho poštovního směrovacího čísla a toho, jak jste se o dané společnosti dozvěděli. Mnozí z nás tyto otázky slyšeli při telefonickém hovoru s kabelovými nebo internetovými společnostmi. Tyto otázky jsou kladeny proto, že pro společnost je velmi důležitá znalost postoje zákazníka k produktu nebo službě, kterou si zaštiťuje.
Stejně tak je k dispozici mnohem více údajů o klientech, které zahrnují pocity a preference k produktům, jakož i demografické údaje o klientech. To je pro podnikatele a majitele malých firem nesmírně užitečné, pokud mají znalosti, aby mohli správně shromažďovat poznatky a interpretovat výsledky. Na online průzkumech je skvělé to, že jsou rychlé a efektivní při shromažďování údajů a velmi nákladově efektivní. Níže uvádíme několik kroků, které vám pomohou začít s průzkumy.
Určete si své cíle
Při provádění online průzkumu je nezbytné nejprve určit, jaké jsou vaše obchodní cíle. Může se jednat o to, že uvažujete o nové produktové řadě nebo chcete shromáždit informace, které posílí nabídky pro případné investory nebo obchodníky. Možná si dokonce přejete vyhodnotit účinnost svých reklamních strategií. Měli byste být schopni omezit délku průzkumu, protože budete muset odolat touze ptát se na vše, co vás napadne. V konečném důsledku to znamená, že musíte mít dobře definovaný soubor cílů které vám pomohou určit, jaké otázky byste měli v průzkumu použít.
Zpětný chod
Jakmile si stanovíte své cíle, měli byste. přemýšlet o údajích které chcete z výsledků průzkumu získat, a pak pomocí zpětného myšlení sestavte otázky, které se těchto otázek týkají. Pro ilustraci, pokud chcete vědět, jak se klientům nebo zákazníkům líbí služby vaší firmy, položte jim všechny otázky, které vás napadnou a které se týkají toho, jak byli obslouženi. Měly by být položeny otázky týkající se záležitostí, jako je přívětivost zaměstnanců, atmosféra apod. Jen si buďte jisti, že se neptáte dvojí otázky. To znamená, že byste se neměli ptát na dvě věci v jedné otázce, což může účastníka zmást nebo ho donutit odpovědět způsobem, který neočekáváte. Nepokládejte například otázky jako např: "Jak vstřícní a zkušení byli operátoři zákaznického servisu?". Může se stát, že operátoři byli sice vstřícní, ale nebyli příliš zkušení, nebo naopak. To může mít vliv na to, jak účastník na otázku odpoví. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud otázky více zaměříte a budou odpovídat vašim cílům.
Dávejte si pozor na předsudky
Pravděpodobně víte, jaké typy odpovědí můžete v průzkumech získat. Častou chybou je však vytváření otázek, které vedou k odpovědím, které si přejete. Např: "Souhlasíte s tím, že operátoři zákaznického servisu byli příjemní?". Pokud tímto způsobem účastníka navedete, má tendenci být přívětivější nebo zaujatý, i když to není pravda. Zvažte náhodné pořadí otázek a ujistěte se, že se jedná o skutečné otázky, a ne o tvrzení.
Experimentujte jako první
Je dobré, aby váš dotazník nejprve upravila zkušená osoba. Musí být jasný a přímý s vypointovanými otázkami. Ujistěte se, že někdo, kdo průzkum provádí, má čas. Pokud to trvá příliš dlouho nebo je v něm příliš mnoho otázek, mnoho účastníků průzkum nedokončí. Otevřené otázky budou vyžadovat více času na zodpovězení. Přinesou však lepší výsledky. Proto se nebojte a začněte používat tzv. bezplatný nástroj pro online průzkum!
Shromáždění výsledků a vyhodnocení informací
Je důležité, abyste měli přehled o svých klientech. Přitom můžete být nuceni doručovat e-maily za účelem získání zpětné vazby, spouštět reklamy na svých webových stránkách a dokonce i na některých stránkách třetích stran, abyste přilákali více lidí k účasti v průzkumu. Jen se ujistěte, že váš průzkum bude otevřený a dostupný po dobu jednoho týdne, aby měl každý spravedlivou šanci se ho zúčastnit. Jakmile získáte výsledky, analyzujte je a vyvoďte vlastní závěry. Až tak učiníte, vraťte se k základním cílům z prvního kroku a zkontrolujte, zda jste jich pomocí průzkumu dosáhli.
Zanechat odpověď