Otázky pro online průzkum - několik užitečných pokynů!

Když hledáte odpovědi na zásadní otázky zákazníků, získáte je jedině tak, že budete klást správné otázky. To vyžaduje hodně intuitivního myšlení, tvrdé práce a mozkových bouří s ostatními. Následující diskuse se zabývá některými běžnými problémy, které mohou nastat při vymýšlení otázek pro průzkum.

Jednou z prvních věcí, kterou je třeba mít na paměti při vymýšlení otázek v rámci online dotazník je vyhýbat se návodným slovům a otázkám. Pokud provedete drobné změny ve formulaci otázek, může to vést k výrazným rozdílům ve výsledcích. Taková slova jako "mohl by, měl by" a "mohl by" znějí stejně, ale ve skutečnosti mohou význam otázky do značné míry změnit. Výrazné formulace, které znamenají akci nebo kontrolu, mohou generovat lepší výsledky. Příkladem je slovo "zakázat" použité v této větě: Myslíte si, že by měl Kongres zakázat pojišťovnám zvyšovat pojistné? Některé formulace jsou zcela neobjektivní, např.: Přece byste nechtěli jít do Molly's Baru na firemní vánoční akci?

Dalším problémem při dotazování v průzkumech jsou špatně položené otázky. Je důležité, aby otázky byly umístěny ve správném pořadí, aby působily logicky. Předejde se tak nesprávné interpretaci otázek. Umožňuje to také interpretovat otázky ve správném kontextu. Jako pravidlo se doporučuje používat trychtýřový přístup. Obecné a široké otázky byste měli použít na začátku průzkumu jako zahřívací. Následně použijte výraznější otázky a poté se vraťte k otázkám, které jsou typicky jednoduché, například k otázkám založeným na demografických údajích.

online průzkum

Když se dostanete k otázkám s výběrem odpovědi, ujistěte se. vyhnout se nevýlučné kategorie zpětné vazby. Kategorie zpětné vazby pro otázky s výběrem odpovědi by měly být vzájemně odlišné, aby bylo možné provést zřejmou volbu. Pokud použijete nevylučující typ otázek, účastník průzkumu se nechá odradit a interpretace bude při pokusu o analýzu odpovědí přinejlepším náročná.

Dbejte na to, abyste v otázkách průzkumu nepoužívali neznámé nebo složité formulace. Vyvarujte se použití otázky typu: Máte rádi počítače? Tato linie otázek je vágní, protože by mohla mluvit o lásce k internetu, lásce k počítačovým hrám, radosti z práce s počítačem apod. Musíte zůstat konkrétní v tom, co chcete zjistit.

Nikdy v průzkumu nepokládejte otázky, které přinášejí vynucené odpovědi. Lidé, kteří se průzkumu účastní, na ně nemusí být schopni odpovědět nebo prostě jen nechtějí odpovídat. Pro většinu lidí je soukromí důležitým aspektem života. Pokud se budete dotazovat na plat, rodinu, profesi, osobní hygienu a podobně, může to dotyčný považovat za příliš vtíravé a rozhodne se neodpovídat.

Existuje mnoho dalších typů otázek, kterým je třeba se vyhnout. Jedním z dalších příkladů je nedůkladný výčet. Při tvorbě otázek s odkazem na seznamy se ujistěte, že jste pokryli všechny možnosti. Pokud si nejste jisti, měli byste provést předvýběr, který využije možnost "Jiné", kde jim dáte pokyn, aby svou odpověď "upřesnili". Po jejím dokončení nezapomeňte dotazník aktualizovat a znovu potvrdit, že se zabýváte všemi cíli průzkumu. 

Komentáře

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

cs_CZČeština