10 съвета за подобряване на вашите проучвания

съвети - заглавие на списък

Какво е добро проучване?

Доброто проучване ви дава ясна информация, която може да бъде използвана при вземането на бизнес решения. Добрите проучвания имат по-висок процент отговори и по-високо качество на данните. Добрите проучвания са лесни за попълване и не са объркващи.

Като следвате тези основни правила за добро проучване, можете да увеличите процента на отговорите на вашето проучване и да подобрите качеството на събраните данни:

1) Ясно дефинирайте целта на проучването

Неясните цели водят до неясни резултати, а последното нещо, което искате да получите, е набор от резултати, които нямат реална стойност за вземане на решения. Добрите проучвания имат фокусирани цели, които са лесно разбираеми. Прекарайте време предварително, за да определите целите, в писмен вид това звучи очевидно, но сме виждали много проучвания, при които няколко минути планиране биха могли да направят разликата между получаването на качествени отговори (отговори, които са полезни като входни данни за решения) или неинтерпретируеми данни.

Предварителното планиране помага да се гарантира, че в проучването се задават правилните въпроси, за да се постигне целта и да се генерират полезни данни.

Каква е целта на това проучване?

  • Защо създавате това проучване?
  • Какво се надявате да постигнете с това проучване?

Как ще използвате събраните данни?

  • Какви решения се надявате да повлияят на резултатите от това проучване? (Това по-късно ще ви помогне да определите какви данни трябва да съберете, за да вземете тези решения)

2) Проучването трябва да е кратко и фокусирано

Краткостта и целенасочеността помагат както за качеството, така и за количеството на отговорите. Като цяло е по-добре да се съсредоточите върху една цел, отколкото да се опитвате да създадете основно проучване, което да обхваща множество цели.

При по-кратките проучвания обикновено се наблюдава по-висок процент на отговорилите и по-ниска степен на отказ от участие в проучването. В човешката природа е заложено желанието нещата да се случват бързо и лесно - щом лицето, участващо в проучването, загуби интерес, то просто се отказва от задачата и ви оставя да решите как да интерпретирате този частичен набор от данни (или дали да го използвате целия).

Уверете се, че всеки от въпросите ви е насочен към постигане на поставената цел. Не включвайте въпроси, които са "хубаво да имате" и не предоставят данни, които да ви помогнат да постигнете целите си.

За да сте сигурни, че анкетата е кратка, използвайте няколко души, които я правят. Проучванията на Gallop показват, че попълването на анкетата трябва да отнема не повече от 5 минути. 6 - 10 минути са приемливи, но след 11 минути се наблюдават значителни проценти на изоставяне.

3) Поддържайте въпросите прости

Уверете се, че въпросите ви са по същество, и избягвайте използването на жаргон. Не предполагайте, че участниците в проучването са толкова добре запознати с вашите съкращения, колкото и вие. Опитайте се да направите въпросите си възможно най-конкретни и директни. Сравнете: Какъв е опитът ви в работата с нашия екип по човешки ресурси? Към: Доколко сте доволни от времето за реакция на нашия екип по човешки ресурси?

4) Използвайте затворени въпроси, когато е възможно.

Въпросите със затворен край дават на участниците в проучването конкретни възможности за избор (например "Да" или "Не"), което улеснява анализа на резултатите. Въпросите със затворен край могат да бъдат под формата на да/не, множествен избор или скала за оценка. Въпросите с отворен край позволяват на хората да отговорят на въпроса със собствени думи. Въпросите с отворен край са чудесни допълнителни въпроси и могат да предоставят полезна качествена информация и прозрения. За целите на обобщаването и анализа обаче се предпочитат затворените въпроси.

5) Поддържайте въпросите от скалата за оценка последователни в цялото проучване

Оценъчните скали са чудесен начин за измерване и сравняване на набори от променливи. Ако решите да използвате оценъчни скали (напр. от 1 до 5), поддържайте ги последователни в цялото проучване. Използвайте един и същ брой точки по скалата и се уверете, че значенията "високо" и "ниско" са последователни в цялото проучване. Също така използвайте нечетно число в оценъчната скала, за да улесните анализа на данните. Смяната на оценъчните скали ще обърка участниците в проучването, което ще доведе до недостоверни отговори.

6) Логическо подреждане

Уверете се, че проучването ви протича в логичен ред. Започнете с кратко въведение, което да мотивира участниците в проучването да го попълнят (например: "Помогнете ни да подобрим услугите си за вас. Моля, отговорете на следното кратко проучване."). След това е добре да започнете от въпроси с по-широк обхват и след това да преминете към такива с по-тесен обхват. Обикновено е по-добре да съберете демографски данни и да зададете всички деликатни въпроси в края (освен ако не използвате тази информация, за да отсеете участниците в проучването). Ако искате информация за контакт, поставете я на последно място.

7) Предварително тестване на проучването

Уверете се, че сте направили предварителен тест на проучването с няколко членове на целевата ви аудитория и/или колеги, за да откриете грешки и неочаквани тълкувания на въпросите.

8) Помислете за аудиторията си, когато изпращате покани за проучване

Последните статистически данни сочат, че най-високият процент на отваряне и кликване е в понеделник, петък и неделя. Освен това проучванията показват, че качеството на отговорите на анкетите не се различава в зависимост от работния ден и уикенда. При това положение най-важно е да вземете предвид аудиторията си. Например, за проучвания на служителите трябва да изпращате през работната седмица и във време, което е подходящо за вашия бизнес. Ако сте бизнес, ориентиран към продажбите, избягвайте да изпращате на служителите в края на месеца, когато те се опитват да приключат бизнес.

9) Помислете за изпращане на няколко напомняния

Макар че не е подходящо за всички проучвания, изпращането на напомняния на тези, които не са отговорили преди, често може да доведе до значително повишаване на процента на отговорилите.

10) Обмислете възможността да предложите стимул

В зависимост от вида на проучването и аудиторията на проучването предлагането на стимул обикновено е много ефективно за подобряване на процента на отговорилите. Хората харесват идеята да получат нещо за времето си и проучванията показват, че стимулите обикновено повишават процента на отговорилите средно с 50%. Едно предупреждение е стимулът да бъде подходящ по обхват. Прекалено големите стимули могат да доведат до нежелано поведение, например хора да лъжат за демографските си данни, за да не бъдат отстранени от проучването. Също така имайте предвид, че по-голям брой малки стимули ще доведат до по-висок процент отговори, отколкото по-малък брой големи стимули.

Коментари

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

bg_BGБългарски